A panelbeszélgetés Magyarország szerepét vizsgálja a Közép-Ázsia és Európa közötti együttműködés előmozdításában, a történelmi kapcsolatokra, a geopolitikai stratégiákra és a gazdasági lehetőségekre összpontosítva.
A vita során megvizsgálják a közép-európai és közép-ázsiai népek közös történelmi tapasztalatait a nagyobb birodalmak alatt. Lehet-e ezeket a tapasztalatokat párhuzamos fényben látni, és lehet-e ezt felhasználni a kölcsönös megértés, és talán erősebb kapcsolatok és együttműködés építésére az államok és régiók közötti szinten is?
Napjaink egyik kulcsfontosságú témája (részben az ukrajnai háború miatt) a Közép-Ázsián keresztül Kínát Európával összekötő kereskedelmi útvonal, a Közép-Ázsián át vezető Közép-Ázsia folyosó. A panel megvitatja, hogy ez az útvonal hogyan növelheti a kereskedelmet és a gazdasági rugalmasságot, Magyarországot pedig az Európába irányuló áruk kapujaként pozícionálja. Közép-Ázsia függősége a volt szovjet infrastruktúrától jól ismert probléma a tudósok és a politikai döntéshozók számára egyaránt, és a kínai Övezet és Út kezdeményezés hatása segíthet mind Európának, mind a közép-ázsiai országoknak abban, hogy enyhítsék ezt a függőséget. Segíthet-e Közép-Európa Közép-Ázsiának csökkenteni ezt a függőséget és javítani a regionális összeköttetést? Megvizsgáljuk a régióink közötti tudományos és szakmai együttműködés lehetőségeit, beleértve a kutatási, technológiai és oktatási partnerségek erősítését célzó projekteket is. A panel Magyarországnak a Török Államok Szervezetének kezdeményezésében betöltött szerepét is vizsgálja, és megvitatja, hogy Magyarország miként léphet fel sarkalatos pontként, elősegítve a párbeszédet és az együttműködést Közép-Európa és Közép-Ázsia között.
A beszélgetés moderátora: Moldicz Csaba, az MCC Külgazdasági Műhelyének vezetője